הצמדת אוזניים

לאוזניים שלנו יש שני תפקידים – האחד לעזור לנו לשמוע וליהנות מפס הקול הנפלא של החיים, והשני הוא לסייע לנו בשמירה על שווי המשקל. למרות החשיבות הגבוהה של איבר זה, תופתעו אולי לגלות שהתפקוד המלא של האוזניים שלנו אינו בא על חשבון הנראות שלהם. כלומר, אם אתם לא מרוצים מצורת האוזניים שלכם, אך חוששים מפגיעה בשמיעה בעקבות ניתוח קוסמטי – אין סיבה לכך.

אנשים שאינם מרוצים מצורת האוזניים שלהם סובלים, לעיתים קרובות, מחוסר ביטחון וחששות לגבי המראה החיצוני שלהם ומנסים להסתיר את האוזניים בשיטות שונות, אם בעזרת השיער או אביזרים שונים דוגמת כובעים. בחירה בניתוח הצמדת אוזניים יכולה להיות הפתרון האידיאלי לבעיה.

למרות שרבים חושבים שמדובר בניתוח מסובך שאף גורם לכאבים, בפועל מדובר על הליך כירורגי-אסתטי שכיח שאינו גורם כאבים עזים ואף אינו מסובך לביצוע. במהלך הניתוח אני מעצב מחדש את סחוס האוזן כך שניתן יהיה לשחזר בדיוק מושלם את המבנה האנטומי של האפרכסת, ולאחר מכן מצמיד את האפרכסות אל אזור הקרקפת. לעתים אני אף מבצע הקטנה של האוזניים כדי שיהיו פרופורציונאליות לפנים.

כפי שאמרתי, ואני מזכיר שוב, ההליך הוא אסתטי בלבד, ואין כל קשר בין ביצוע הניתוח לבין יכולות השמיעה – לטוב או רע.

ניתוח הצמדת אוזניים לילדים בגילאי העשרה

הנטייה הטבעית היא לקשר בין ניתוחים אסתטיים לבין קהל מבוגר יחסית, והמספרים אכן מראים כי לא מעט מהניתוחים הללו מתבצעים בקרב קהל זה, אבל כשזה מגיע לניתוח הצמדת האוזניים קיימת מגמת אחרת לחלוטין: בני נוער רבים מבקשים לבצע את הניתוח כבר בגיל העשרה, משום שפעמים רבות אוזניים בולטות גורמות להם למבוכה חברתית קשה. הניתוח מאפשר להם להרגיש בטוחים יותר והם אינם צריכים להסתיר את האוזניים או להתבייש במראה שלהם. במקביל לקהל הצעירים, ישנם גם אנשים מבוגרים המבקשים ליהנות מחזות אסתטית משופרת, ובוחרים לעבור את הניתוח.

חשוב לדעת – בעוד שמרבית ההליכים הכירורגיים לשינוי אסתטי מומלצים לאלו שהגיעו לבגרות מלאה, ניתוח הצמדת האוזניים יכול להתבצע גם בגילאים צעירים, זאת משום שהאפרכסת מגיעה לכ-80% מגודלה עד לגיל שלוש לערך, ולגודלה המקסימלי בגילאים 6-5, ואז כבר ניתן לבצע את הניתוח.

לצערי פגשתי לא פעם באנשים שסבלו מהצקות רבות בשל מראה האוזניים שלהם, והתחושות הקשות ליוו אותם במשך שנים והשפיעו על איכות חייהם. ניתוח הצמדת האוזניים, בעיקר משום שיכול להתבצע בגיל צעיר, יכול למנוע השלכות מסוג זה ולשנות לטובה את חיי הילדים והמתבגרים.

IMG_0400 IMG_2471 IMG_0391

כיצד נערכים לניתוח הצמדת האוזניים?

כמו בכל הליך של כירורגיה פלסטית, ישנן הכנות מוקדמות שיש לבצע על מנת להגיע מוכנים אל הניתוח. ראשית, מאחר ומדובר על ניתוח הצמדת האוזניים, ההמלצה הברורה היא להסתפר קצר ככל הניתן באזור סביב האוזניים על מנת שיהיה ניתן לבצע אותו ללא כל הפרעות מיותרות. כמו כן, יש להיות בצום לפני הניתוח, כאשר בבוקר הניתוח יש להימנע גם משתייה. בנות המין הנשי יצטרכו להגיע עם שיער אסוף, כאשר כל המנותחים, ללא קשר למין או גיל, נדרשים לשטוף את האוזניים היטב, בסבון ומים, לפני הניתוח.

מהלך הניתוח: אלו השלבים שיבוצעו

ניתוח הצמדת האוזניים אורך בין שעה לשעתיים, וניתן לבצעו תחת הרדמה מקומית. במקרים מסוימים הניתוח יתבצע בהרדמה מלאה, לרוב כשגיל המטופלים צעיר יותר, וזאת על מנת לגרום לילדים כמה שפחות אי נוחות. על מנת להבטיח פחות דימומים במהלך הניתוח, מסנינים את האוזן באדרנלין, שבפעולתו גורם לכיווץ כלי הדם. החתך מתבצע באזור האחורי של האוזן, כך שהוא אינו נראה לעין. את הניתוח ניתן בשתי האוזניים או באחת בלבד – בהתאם החלטת המטופל והמראה בו הוא חפץ.

מה מצפה לכם בתקופת ההחלמה?

המטופלים עתידים להשתחרר בחזרה אל ביתם כבר ביום הניתוח. האוזניים יהיו חבושות בתחבושת שצורתה דומה לכובע – אלו יוסרו כבר ביום שאחרי הניתוח. מיד לאחר הסרת תחבושות אלו, יולבשו על האוזנ/יים  תחבושות עדינות יותר, איתן יש להישאר בין שבועיים לשלושה שבועות. חבישה זו, הנעשית באמצעות סרט ראש, גורמת לכך שהאוזניים יישארו צמודות בהתאם לעבודה שבוצעה בניתוח, וזאת תוך כדי שמונעים מהן להיות במגע עם הכרית בזמן שנת הלילה. שימו לב כי כאבים ותחושת אי נוחות כללית הם תסמינים המאפיינים את פרק הזמן שלאחר הניתוח. כמו גם תחושת רגישות באזור האוזן.

האם ישנם סיבוכים אפשריים בניתוח הצמדת האוזניים?

בכל פגישת ייעוץ, מעבר להליך הנדרש של בדיקת המטופל, הבנת הצרכים והסברים מלאים, אני גם מסביר שבכל ניתוח קיימים סיכונים שחשוב להכירם. הסיבוך המשמעותי והשכיח ביותר הוא דימומים. לפני הניתוח


רוצה לקבל מידע נוסף על התהליך?

ליצירת קשר עם ד"ר שיין:יצירת קשר

יצירת קשר

מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם