החלפת שתלים בחזה

רובכן כבר יודעות שכעשור אחרי ניתוח הגדלת חזה, ניתוח הרמת חזה עם שתלים או שחזור שד, יש צורך להחליף את השתלים. בבלוג הזה אסביר קצת על הניתוח, על התזמון הנכון לביצועו ואיך תדעי מתי הגיע זמנך להחליף את השתלים.

החלפת שתלים בחזה - דר' אופיר שיין

מטרת ניתוח החלפת שתלים בחזה

המטרה המרכזית של החלפת שתלים בחזה היא החלפת השתלים הישנים, יחד עם הקופסית שנבנתה סביבם כך שהכיס יהיה נקי ויקלוט את השתל החדש. 

מתי יש להחליף שתלים?

חשוב לציין שהשתל אינו יודע לתקן את עצמו, בניגוד לרקמות גוף האדם. במרוצת הזמן השתל נחשף לגורמים רבים שמביאים לשחיקה של המעטפת. מחקרים קליניים על אלפי מטופלות לימדו אותנו שבחלוף עשור מההשתלה, השתלים מתחילים להקרע ספונטנית בקצב מהיר. זו, בעצם, הסיבה שבגללה יצרני השתלים ממליצים להחליפם לאחר עשר שנות שימוש. בנוסף, מיום הכנסת השתל לגוף יש דליפה מיקרוסקופית של סיליקון מהשתל. דליפה זו אינה פוגעת בגוף בשום צורה אך הסיליקון הזה מצטבר לאט לאט בבלוטות לימפה בבתי השחי. בפועל, נשים שמרוצות ממבנה החזה, ממראהו ורכותו, אינן חייבות להחליף את השתלים כעבור עשור. אני עוקב אחרי מטופלות שנמצאות עם אותם השתלים כבר קרוב לעשרים שנה – ללא כל קרע או נזק. מטופלות כאלה נשלחות לביצוע בדיקת סונר (אולטרא-סאונד) של השתל עם דגש על בדיקת בית השחי אחת לשנתיים. במידה והבדיקה תקינה – אין הכרח להחליף את השתלים וניתן רק לעקוב אחריהן במרפאה.

הסיבות להחלפת שתלים בחזה

כאמור, גיל השתלים היא סיבה די שכיחה להחלפת השתלים. נשים רבות אינן מעוניינות להשאיר את הופעת הקרע הספונטאני ליד המקרה וכשנוח להן, בתום כעשור מניתוח הגדלת החזה שעברו, מתייצבות לניתוח החלפת שתלים. במצב כזה מדובר בניתוח קל יחסית.

סיבה שכיחה להחלפת שתלים הינה גילוי של קרע באחד השתלים או שניהם. לעיתים, שינוי צורה של השד מחשיד בקרע, באופן מפתיע השד נהיה רך מאוד וטבעי בגלל התפרקות המעטפת החיצונית של השתל.
ברוב המקרים מתבצעת בדיקת הדמיה שגרתית לשד, סונר (אולטרא-סאונד), ממוגרפיה או MRI ובבדיקה זו מתגלה קרע בשתל.
כאן המקום להדגיש שבדיקות אלו אינן מדוייקות במאת האחוזים ולכן חשוב מאוד לא להחלץ ולפנות אלינו, הפלסטיקאים, לצורך בדיקה גופנית והתייחסות לממצאי הבדיקה. MRI היא הבדיקה המדוייקת ביותר אך זכורות לי מספר מטופלות שנכנסו לניתוח החלפת שתלים לאחר שב MRI נראו קרעים בשתלים שלהן בעוד בניתוח מצאתי שתלים שלמים ויפים.

סיבה נוספת הינה התקשות השד. על התקשות הקופסית הגורמת להתקשות השד, כאבים ולעיתים שינוי צורה ארחיב במועד אחר. במידה והתקשות השד היא משמעותית ומפריעה לך בתפקוד היומיומי, ולא הצלחנו להקל עליה באמצעות טיפול תרופתי, ניגש לניתוח החלפת שתלים. בניתוח זה אשלוף את השתל והקופסית העוטפת אותו בשלמותה ואצור כיס חדש ונקי שיאכלס את השתל החדש. 

שתלים שהונחו מעל השריר גורמים לפעמים ועם חלוף הזמן, להופעת קפלי שתל דמויי גלים או במינוח מקצוע ריפלינג. השתל גורם להדקקות של רקמת השד שעוטפת אותו וכשזו דקה מאוד – פשוט רואים את גלי השתל הטבעים מתחת לעור. תופעה זו מחמירה בעת התכופפות קדימה. קפלי שתל עשויים להוות הצדקה לניתוח החלפת שתלים. בניתוח זה אעביר את השתלים למנח שמתחת לשריר וכך יהווה השריר מעין ריפוד בין השתל לעור.

השתנות החזה לאחר הלידות וההנקה בנשים שעברו הגדלת חזה לפני שילדו היא סיבה מרכזית לביצוע ניתוח החלפת שתלים. גדילת החזה במהלך ההריון ועם ההנקה גורמת למתיחה של עור השד והתרוקנותו הטבעית של השד עם סיום ההנקה מחמירה את תחושת הריקנות והצניחה של אותן נשים. במקרה כזה נשאף להחליף את השתלים לשתלים גדולים יותר שימלאו את השד שהדלדל. לעיתים צניחת השד מחייבת גם הסרת עודפי עור ושתל בלבד לא יספיק על מנת למלא אותו ולתת תחושה של הרמה. במקרה זה אמליץ על ניתוח הרמת חזה עם החלפת שתלים, בדרך כלל, לשתלים קטנים יותר.

ניתוח החלפת שתלים

במידה ואת מנויה על אחת מקבוצות המטופלות שמניתי למעלה ואת מעוניינת להנתח תוזמני לפגישת ייעוץ מקיפה במרפאתי. לפגישה זו כדאי אך לא חובה, להביא את דו”ח הניתוח הישן או את תעודת האחריות של השתלים הקיימים. אם ביצעת בדיקת הדמיה כלשהי לשד, מומלץ להביא עמך את הפענוח. אם את בריאה ומתחת לגיל 40 תוכלי לבצע מראש ספירת דם ותפקודי קרישה הדרושות לנו טרם הניתוח. אם את מעל גיל 40 תזדקקי גם לאק”ג.

הניתוח עצמו יתבצע בהרדמה מקומית או בהרדמה כללית, על פי בחירתך. אם תרצי להתרשם מחווית המטופלת במהלך ניתוח החלפת שתלים בהרדמה מקומית תוכלי להכנס לקישורים הבאים ולצפות במעיין שעברה לא מכבר החלפת שתלים בהרדמה מקומית. 

https://www.instagram.com/p/BffQ3H8HWtA/

ההחלמה מהניתוח קלה יותר מניתוח הגדלה החזה שעברת, היות והכיס כבר קיים והעור כבר עבר את המתיחה הדרושה בזכות השתל שהוכנס. המלצתי היא ללבוש חזיית ספורט במשך כחודש לאחר הניתוח אך הדבר הינו בגדר המלצה בלבד, שנועדה לשפר את הרגשתך ולתת לך תחושת בטחון, ולא מדובר בכורח רפואי. 

בשלב זה נפרד. בטוחני שישנן עוד שאלות שצצות לכן במהלך קריאת הבלוג. אתן מוזמנות לכתוב את השאלות בטופס יצירת הקשר באתר ולהשאיר דרכי תקשורת ואחזור אליכן בהקדם, לחילופין לפנות אלי באינסטגרם drschein או בדף הפייסבוק שלי דר’ אופיר שיין – מנתח פלסטי. שאלותיכן חשובות לי ואני מקפיד לעדכן אותן בדף השאלות והתשובות שבאתר.

מאחל לכן המון בהצלחה.

דר’ שיין.


רוצה לקבל מידע נוסף על התהליך?

ליצירת קשר עם ד"ר שיין:  יצירת קשר

   יצירת קשר

   מלאו פרטים ונציגנו ייצור עמכם קשר בהקדם
   Call Now Button
   נגישות